A Sınıfı İş Güvenliği Kursu, İş Güvenliği Kursu / İSG Kursu / İSG Eğitimi
A Sınıfı İş Güvenliği Kursu

İZMİR YENİ UZMAN AKADEMİ A SINIFI İSG EĞİTİMLERİ

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Tanımını Nasıl Yapabiliriz?

A Sınıfı İSG Kursu olan Yeni Uzman Akademi olarak uzman eğitimciler, geniş döküman arşivi, güleryüzlü eğitim danışmanlarımız ile iş güvenliği kursu, işyeri hekimliği kursu, işyeri hemşireliği kursu eğitimlerini vermekteyiz.

İş sağlığı ve güvenliği, işyerlerinde üretim anında çalışma ortamındaki çeşitli faktörler sebebi ile çalışanların karşılaştıkları sağlık sorunlarını ve mesleki tehlikelerin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan sistemli çalışmalardır.

ILO ve Dünya Sağlık Örgütü ise 1950 yılında iş sağlığı ve güvenliğinin tanımını şöyle yapmıştır. Tüm mesleklerde işçilerin bedensel, ruhsal, sosyal iyilik durumlarını en üst düzeye ulaştırmak ve sürdürmek, işçilerin çalışma koşulları yüzünden sağlıklarının bozulmasını önlemek, işçilerin mesai sürecinde sağlığa aykırı etmenlerden oluşan tehlikelerden korumak, işçileri fizyolojik ve psikolojik durumlarına en uygun mesleksel ortamlara yerleştirmek ve bu durumlarını sürdürmek yani işin insana ve her insanın kendi işine uyumunu sağlamak şeklinde yapmışlardır.

Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Kavramı Nasıl Açıklayabiliriz?

İş güvenliği kursu kavramı, dünyadaki sanayileşme atağı sonucunda; işçilerin çalışma koşullarının daha iyi hale getirilmesine çalışılması ile ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan; yaralanma, ölüm, işgücü kaybı, telafi edilebilecek ekonomik kayıpların yanında telafi edilmesi imkânsız,  manevi zararlar doğuran iş kazaları sebebi ile de dikkatler bir kez daha iş sağlığı ve güvenliğine yönelmesine sebep olmuştur. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş süreci döneminde çıkarılmış olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile konu ile ilgili büyük adımlar atılmıştır.

İş güvenliği kursu alanında gerekli önlemlerin alınmaması; iş kazalarının artmasına ve ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar verilmesine sebep olmaktadır.

6331 Sayılı İş Kanunu, ‘’kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.’’ kapsam maddesi ile bazı istisnalar hariç, iş sağlığı ve güvenliği kanununun, tüm çalışma alanlarında uygulanması sağlanmıştır. 6331 Sayılı Kanun’daki amaç; kaza sonrası zararı, tazminat ile karşılama değil iş kazası ve meslek hastalıklarını önleyecek yöntemleri geliştirmektir.

Başta devletin kendisi olmak üzere tüm ilgililerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında başarıya katkı sağladığı bir çalışma yaşamında kişilerin can güvenliği ve sağlığı ile ülke ekonomisi koruma altına alınmış olur. Bu durumun aksi, karşımıza; insanın hayatına, sağlığına ve ekonomik gücüne zarar veren kazaların yaşanmasına sebebiyet verecektir.

6331 Sayılı Kanunun Uygulanmasında İSG Uzmanlarının Önemi Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen teknik personeldir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı sertifikası tehlike grubuna göre;

Az Tehlikeli İşyerlerinden sorumlu C Sınıfı

Tehlikeli İşyerlerinden sorumlu B Sınıfı

Çok Tehlikeli İşyerlerinden sorumlu A Sınıfı olarak üç gruba ayrılmıştır.

Kimler A sınıfı İş Güvenliği Kursu Uzmanı Olabilir?

B Sınıfı İSG Uzmanı olarak 4 yıl ( 1460 gün ) tam zamanlı çalışmış olan İSG profesyonelleri İzmir’de iş güvenliği kursu olarak faaliyet gösteren eğitim kurumumuz Yeni Uzman Akademi’ye eğitim almak için başvuru yapabilirler.

A Sınıfı İş Güvenliği Eğitimi Nasıl Gerçekleştirilir? 

İzmir İş Güvenliği Kursu Yeni Uzman Akademi Çalışma Bakanlığı “eğitim verme yetki belgesi”ne sahip bir eğitim kurumudur. Eğitim modeli ise yine aynı bakanlığın programlarına göre düzenlenir. Eğitim programı ise şöyledir:

Offline Eğitimler

İzmir İş Güvenliği Kursu Yeni Uzman Akademi’de A Sınıfı İSG Uzmanlığı eğitimleri https://yeniuzman2.isguzem.online/www/index.php sayfamız üzerinden yapılır. Dersler asenkron olarak yani çevrimdışı olarak gerçekleştirilir. Dersler uzaktan eğitim sistemimize önceden kaydedildiği için katılımcılarımız bu derslere diledikleri saat aralığında girebilirler. Asenkron derslerin eğitim süresi ise 90 ders saatidir.

Online Eğitimler

İzmir İş Güvenliği Kursu Yeni Uzman Akademi’de online eğitimler bir günde en fazla 6 saat olacak şekilde düzenlenir. Bu dersler online eğitim sistemleri üzerinden yapılır. Toplam eğitim süresi 90 saattir. Online dersler 09/15 ve 15/21 saatleri arasında olmak üzere iki farklı grupta gerçekleştirilir. Katılımcılarımız bu iki gruptan kendilerine uygun olan programı önceden belirtmek kaydıyla dersleri takip edebilirler.

 Pratik Eğitimler

İzmir’de faaliyet gösteren iş güvenliği eğitim kurumumuzca gerçekleştirilen pratik eğitimler, staj eğitimi olarak da anılır. Staj eğitimleri eğitim kurumumuzca uygun görülen, iş sağlığı hizmeti alan işyerlerinde iş güvenliği uzmanlarının gözetiminde düzenlenir. Eğitim süresi ise 40 saattir ve 5 iş gününde gerçekleştirilir.

A Sınıfı İş Güvenliği Kursu Sınavları

İş sağlığı ve güvenliği sınavları Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkilendirmesi ile ÖSYM tarafından yılda iki defa gerçekleştirilir. Katılımcıların başarılı sayılabilmeleri için 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli test sınavında en az 35 doğru yapmak gerekir. İzmir İş Güvenlik Kursu Yeni Uzman Akademi katılımcıları sınavda başarılı olmaları üzerine Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından A Sınıfı İSG Uzmanlığı sertifikalarını alıp çok tehlikeli iş yerlerinde faaliyet göstermeye başlayabilirler.

Neden İzmir Yeni Uzman Akademi’yi Tercih Etmeliyim?

Ağır sanayide gerçekleştirilen hamleler ve işçi haklarının iyileştirilmesi ile tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gelişmeler yaşanmıştır. Ülkemizde bu yönde atılan en büyük adım da hiç şüphesiz 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunudur. 6331 Sayılı İş Güvenliği Kanunu ülkemizde bu alanda bir devrim olarak nitelendirilebilir.

İş güvenliğinin öneminin artması ile birlikte iş güvenliği profesyonellerinin eğitimleri de büyük önem kazanmıştır. Bu eğitimler başta da belirttiğimiz gibi Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu eğitim kurumları tarafından yapılır.

İzmir iş güvenliği firması olan Yeni Uzman Akademi 8 yıllık tecrübesi ile İSG eğitimleri alanında Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının izni ile eğitim faaliyetlerini devam ettiriyor.

İzmir iş güvenliği merkezi Yeni Uzman Akademi   https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari sayfasından tüm İSG profesyonellerine ve profesyonel adaylarına yardımcı olmak amacıyla ders notlarını ve online denemeleri ücretsiz paylaşıyor.

İzmir iş güvenliği kursu olan Yeni Uzman Akademi başta instagram olmak üzere sosyal medya hesapları üzerinden de ders notları, testler yayınlayarak tüm İSG profesyoneli adaylarının sınavlarına hazırlanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunuyor.  Sizler de İzmir İş Güvenliği Kursu Yeni Uzman Akademi’yi https://instagram.com/stories/yeni_uzmanakademi/2850413238547898184?utm_source=ig_story_item_share&igshid=MDJmNzVkMjY= adresimizden takip edebilirsiniz.

İzmir iş güvenliği kursu olan Yeni Uzman Akademi katılımcılarına özel konu anlatım kitabı ve deneme kitaplarını adreslerine gönderir. Ayrıca Hakan Erdoğan’ın  İSG Sınavlarına hazırlık 3’lü setini de yine adresinize gönderiyoruz. Hem de ekstra hiçbir ücret almadan.  Sınav öncesi tam tamına 90 saatlik online soru çözüm programı ile de katılımcıların sınavda üst sıralarda yer almalarına katkı sağlar.

İzmir iş güvenliği kursu olan Yeni Uzman Akademi’ye kayıt yaptıran tüm katılımcılarımız eğitim programlarının başlangıç zamanlarını kendileri belirleyebilirler.

Eğitimlerinizi İzmir Yeni Uzman Akademi’den alarak meslektaşlarınızın bir adım önünde olmak istiyorsanız; acele edin.

[/col] [/row]